voestalpine Böhler Welding

Welding becomes smart with the Welding Calculator App

13. şbt 2019

The Welding Calculator app supports the planning and optimization of welding tasks such as the calculation of cooling time, preheating temperature or the calculation of the required amounts of welding consumables.

okumaya devam et

Repair of cast iron

21. şbt 2019 | Mumbai, India

This basic training course on “Repair of Cast Iron” for customers deals with welding processes and selection of welding consumables for Cast Iron Repair. The course covers case studies on Cast Iron repair applications.

okumaya devam et

Vertical up welding of 9% Nickel LNG storage tanks with Böhler Welding

Success Story | USA, Europe, Australia, South Korea

Welded joints in the fabrication of cryogenic liquid nitrogen gas (LNG) tanks are submitted to severe conditions – such as very low temperatures and high stress.

okumaya devam et

Otomotiv

Otomotiv endüstrisi için özel olarak tasarlanmış masif ve metal özlü teller. voestalpine Böhler Welding, otomotiv endüstrisine yönelik masif ve metal özlü tellerin lider tedarikçisidir. Artan üretkenlik talepleri ve temel malzemelere ilişkin yeni gereksinimleri yenilik sürecimize yön vermektedir.

okumaya devam et

Welding ACADEMY

Mükemmellik öne geçmemizi sağlar ve mükemmel bir performansın ön koşuludur. voestalpine Böhler Welding olarak biz, birikimimizi müşterilerimiz ve ortaklarımızla paylaşarak, beraberce mükemmel çözümler üretmeyi kendimize hedef edindik.

okumaya devam et

Distribütör

Öncü olarak biz inovasyonun en ön cephesinde yer almakta ve pazarda eşsiz olan yeni çözümler geliştirmekteyiz. Bu, kaynak sektörünü ileriye taşımaktadır. Hedefimiz herkes için daha fazla fayda elde etmektir.

okumaya devam et

Mevcut Pozisyonlar

Analista IT (Infraestructura)

voestalpine Bohler Welding Mexico
Tlalnepantla, Estado de Mexico

IT Specialist

voestalpine Böhler Welding Austria GmbH
Kapfenberg

Ausbildung Metalltechniker/in - Hauptmodul: Maschinenbautechnik

voestalpine Böhler Welding Austria GmbH
Kapfenberg