Ekologia jako priorytet

Błyskawiczny rozwój nowoczesnego świata i związane z tym konsekwencje stwarzają coraz więcej nowych wyzwań. Coraz więcej przedsiębiorstw w różnorodnych branżach uwzględnia stosowanie ekologicznych rozwiązań wśród swoich celów. Firma voestalpine – świadoma swojej odpowiedzialności jako lidera branży – już wcześniej uznała ekologię za jeden ze swoich priorytetów. Zrównoważony wybór surowców, stały rozwój procesów produkcji, ekologiczna logistyka oraz zaawansowany recykling są oczywistością również w branży budowy maszyn.

alform-nachhaltigkeit-weltkugel

Lekkie i bardzo wytrzymałe komponenty ze stali w znacznym stopniu przyczyniają się do bezpieczeństwa i ekologicznego charakteru nowoczesnych maszyn oraz urządzeń. W szczególności niewielka masa przy optymalnej stabilności powoduje, że maszyny poruszają się przy użyciu mniejszej ilości energii, a tym samym powodują też mniejsze emisje. Ponadto firma voestalpine pracuje z naciskiem na stały rozwój bardziej wydajnych możliwości produkcyjnych, aby już w trakcie wytwarzania komponentów surowych optymalizować wpływ na ochronę środowiska.

Stal – ekologiczny, przyszłościowy materiał w branży budowy maszyn

Aby zwiększyć wydajność maszyn, zmaksymalizować cykl życia urządzeń i jednocześnie oszczędzać zasoby podczas produkcji, materiał musi mieć określone właściwości. Możliwość tworzenia części o złożonej konstrukcji i lepszej wydajności istnieje tylko wtedy, gdy materiał zapewnia dużą stabilność przy niewielkiej masie, a surowiec wytwarzany jest stosunkowo efektywnie i ekologicznie oraz umożliwia optymalne dalsze przetwarzanie. Te właściwości w unikalny sposób łączą w sobie stale o dużej i maksymalnej wytrzymałości. Ponadto stal jako materiał podlega recyklingowi i jest też szczególnie ekonomiczna.

Ściany o mniejszych grubościach, niższa masa i wydajniejsza produkcja

Dalszy rozwój części sprawdzonych w segmencie konstrukcji wynika również z właściwości ulepszonych materiałów. Dzięki zmaksymalizowanej odporności, a przede wszystkim zwiększonej wytrzymałości na rozciąganie gatunków stali opracowanych przez voestalpine dla przemysłu maszynowego, możliwe jest tworzenie konstrukcji, jakich dotąd nie było. Zmniejszenie grubości ścian bez utraty stabilności powoduje, że maszyny i urządzenia są lżejsze oraz potrzebują mniejszej ilości energii. Optymalna wytrzymałość sprawia, że części wykonywane ze stali mogą mieć prawie taką samą masę jak ich odpowiedniki z aluminium. Zużycie energii w produkcji jest jednak wielokrotnie mniejsze. Dzięki temu stal zdecydowanie wygrywa w bilansie ekologicznym.

Ekologia we wszystkich obszarach

Zalety stali w przemyśle maszynowym są oczywiste. Ale voestalpine idzie o krok dalej. Etyka i ekologia mają szczególne znaczenie nie tylko w poszczególnych branżach, lecz także w całym procesie tworzenia wartości dodanej przedsiębiorstwa.

Firma voestalpine preferuje współpracę z regionalnymi dostawcami. Dzięki temu mamy absolutną pewność, że przedsiębiorstwa partnerskie nie stosują kontrowersyjnych surowców, nie korzystają z pracy przymusowej czy też pracy świadczonej przez dzieci. Koncentrujemy się również na innowacyjnych technologiach oraz cyklach produktu, które w maksymalnym stopniu przyczyniają się do ochrony środowiska.

Wszystkie rozważania i wizje na ten temat zostały podsumowane w ramach projektu „Stella”. Jedno jest pewne: również branża budowy maszyn w przyszłości będzie korzystać z najnowszych zdobyczy firmy voestalpine.