voestalpine Böhler Welding

Welding Consumables for Crane & Lifting

9. ara 2020

In the crane and lifting industry the ongoing trend is to use high strength material with low wall thickness to reduce weight and costs of welded components. Böhler Welding offers the perfectly suitable diamondspark seamless cored wires for all high strength grades, including a wide range of solid wires for the construction of high strength structures.

okumaya devam et

Expert Cored Wires

2. - 3. mrt 2021 | Cittadella, Italy

This course deals with welding applications including relevant practical examples focusing on cored wires. This expert seminar provides inside knowledge of focus industries.

okumaya devam et

Böhler Welding Consumables play a big part in new Manchester landmark

Success Story | Manchester, UK

The new landmark in Manchester’s Civic Quarter "Tower of Light" is made from tailored 3-8 mm thick stainless 304 laser-cut sheets and welded together with high quality stainless welding consumables “Böhler AWS ER308LSi” and “FOXcore 308L-T1” of Böhler Welding.

okumaya devam et

Otomotiv

Otomotiv endüstrisi için özel olarak tasarlanmış masif ve metal özlü teller. voestalpine Böhler Welding, otomotiv endüstrisine yönelik masif ve metal özlü tellerin lider tedarikçisidir. Artan üretkenlik talepleri ve temel malzemelere ilişkin yeni gereksinimleri yenilik sürecimize yön vermektedir.

okumaya devam et

Welding ACADEMY

Mükemmellik öne geçmemizi sağlar ve mükemmel bir performansın ön koşuludur. voestalpine Böhler Welding olarak biz, birikimimizi müşterilerimiz ve ortaklarımızla paylaşarak, beraberce mükemmel çözümler üretmeyi kendimize hedef edindik.

okumaya devam et

Distribütör

Öncü olarak biz inovasyonun en ön cephesinde yer almakta ve pazarda eşsiz olan yeni çözümler geliştirmekteyiz. Bu, kaynak sektörünü ileriye taşımaktadır. Hedefimiz herkes için daha fazla fayda elde etmektir.

okumaya devam et

Mevcut Pozisyonlar

Ausbildung zum Industriemechaniker (m/w/d) 2021

voestalpine Böhler Welding Germany GmbH
Hamm

Ausbildung zum Industriekaufmann (m/w/d) 2021

voestalpine Böhler Welding Germany GmbH
Hamm

Ausbildung zum Fachlagerist (m/w/d) 2021

voestalpine Böhler Welding Germany GmbH
Hamm