Türk Heyeti Kapfenberg’deki Meslek Eğitimi Merkezini Ziyaret Etti 2 dakika okuma süresi
Kariyer

Türk Heyeti Kapfenberg’deki Meslek Eğitimi Merkezini Ziyaret Etti

Christopher Eberl
Holds editorial responsibility for career topics and for the apprentice website. His stories offer insights into the world of work at voestalpine.

Duydukları büyük ilgi, kısa bir süre önce Türk eğitim uzmanlarından oluşan bir heyeti Böhler’in Kapfenberg’deki son derece modern eğitim merkezine çekti.

Yaklaşık 250 meslek eğitimi öğrencisi şu anda Böhler Meslek Eğitimi Merkezi’nde sunulan 11 meslek eğitimi alanında eğitim görüyor. Meslek eğitimi Avusturya’da ikili bir sistem çerçevesinde verilmektedir, bu nedenle eğitime bir yandan işletmede diğer yandan ise meslekokulunda devam edilir. Meslekokulunda verilen teori eğitimin yanı sıra Kapfenberg’de sunulan üçlü meslek eğitimi sayesinde, teori ve pratik neredeyse aynı anda öğretilmektedir. Sürekli olarak devam eden teori dersleri, meslek eğitimi öğrencilerini mükemmel bir şekilde meslek eğitimi bitirme sınavına hazırlamaktadır. Eğitimin ve öğretmenlerin sürekli olarak geliştirilmesi ise uzun yıllardan beri Avusturya’da meslek eğitimi alanında bir örnek teşkil edilmesine neden vermiştir.

"Başarımız, meslek eğitimi merkezimizde çağdaş yöntemler kullandığımızı ortaya koymaktadır."
Josef Luipl BÖHLER Edelstahl GmbH & Co KG, Personel, Meslek Eğitimi ve Hizmetler Bölüm Yöneticisi

Bilgi Transferi

RHI AG’nin Kapfenberg’de gerçekleştirdiği bir proje çerçevesinde, merkezde yaşanan meslek eğitimi konseptini tanımak, Eskişehir İli eğitim kümesi heyeti tarafından yapılan bu ilk ziyaretin sebebi oldu. Josef Luipl, Türkiye’den gelen yerel eğitim müdürlüğü çalışanlarına ve öğretmenlere, son derece modern Böhler Eğitim Merkezi hakkında ilk bir izlenim kazanmaları için yardımcı oldu.

Meslek Eğitimini Yaşamak

Richard Vadlja (Böhler Meslek Eğitimi Merkezi Yöneticisi) ve Elisabeth Stelzer (Meslek Eğitimi Merkezi Yönetici Yardımcısı) tarafından gerçekleştirilen tur esnasında, ilgili ziyaretçiler çok yakından torna atölyesi, hidrolik/pnömatik laboratuvarı, CNC laboratuvarı, tesviyehane, freze/zımpara atölyeleri, demirhane/kaynakhane gibi farklı bölümleri ve ayrı eğitim odalarını gezme imkânına sahip oldular. 27 uzmanın hedefi, hâlihazırda teknik yüksekokullarda Türkiye’de verilen eğitimi gelecekte daha pratik odaklı bir şekilde biçimlendirmekti. Okulların sanayi ile olan işbirliğinin, aynı Avusturya’da olduğu gibi, geliştirilmesi ve teşvik edilmesi hedefleniyor.

"Çok iyi vasıflı çalışanlar elde edebilmek için, kendimizin işletmede meslek eğitim çalışanlarına eğitim vermesi gerekiyor. Sadece bu şekilde performansları, şirketin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirebiliriz."
Richard Vadlja, BÖHLER Edelstahl GmbH & Co KG, Böhler Meslek Eğitimi Merkezi Yöneticisi