voestalpine Böhler Welding
voestalpine Böhler Welding

Stick electrodes for high strength steel in pipeline welding: Basic Coating

18. tem 2017

We supply any type of stick electrodes you may need and our electrodes are always easy to handle, with fine arc ignition and stability. BÖHLER FOX EV 70 Pipe, BÖHLER FOX BVD 85, BÖHLER FOX BVD 90.

okumaya devam et

Expert Cladding

26. tem 2017 | Bad Krozingen

This seminar provides knowledge to efficiently use special welding consumables in key industries facing corrosive media and or high temperatures. This training course includes practical examples and case studies from different industries.

okumaya devam et

No Solar Energy without Polysilicon

Success Story | Netherlands

Verolme® Special Equipment (VSE), is an important supplier of reactors for the polysilicon sector which produces the raw material for the solar and electronics industry worldwide. The thick-walled reactor shells are welded with the hot wire GTAW process using UTP A 2133 Mn welding wire which has an optimized chemical composition and an ultra-clean surface finish optimized for this process

okumaya devam et

Otomotiv

Otomotiv endüstrisi için özel olarak tasarlanmış masif ve metal özlü teller. voestalpine Böhler Welding, otomotiv endüstrisine yönelik masif ve metal özlü tellerin lider tedarikçisidir. Artan üretkenlik talepleri ve temel malzemelere ilişkin yeni gereksinimleri yenilik sürecimize yön vermektedir.

okumaya devam et

Kaynak Akademisi

Mükemmellik öne geçmemizi sağlar ve mükemmel bir performansın ön koşuludur. voestalpine Böhler Welding olarak biz, birikimimizi müşterilerimiz ve ortaklarımızla paylaşarak, beraberce mükemmel çözümler üretmeyi kendimize hedef edindik.

okumaya devam et

Distribütör

Öncü olarak biz inovasyonun en ön cephesinde yer almakta ve pazarda eşsiz olan yeni çözümler geliştirmekteyiz. Bu, kaynak sektörünü ileriye taşımaktadır. Hedefimiz herkes için daha fazla fayda elde etmektir.

okumaya devam et

Mevcut Pozisyonlar

Business Analyst Global Controlling (m/w)

voestalpine Böhler Welding Group GmbH
Düsseldorf

(2) Area Manager- Business and Sales Development M&R- Southeast Coast and Northeast Coast

voestalpine Bohler Welding
Southeast Coast USA or Northeast Coast USA

Specialist Global HR (f/m)

voestalpine Böhler Welding GmbH
Donawitz