voestalpine Böhler Welding

New: Diamondspark BÖHLER Ti 46 T-FD

25. nsn 2018

BÖHLER Ti 46 T-FD rutile flux-cored wire designed for joint welding of unalloyed and fine-grained steels with ISO –V charpy requirements down to -30°C. It is a new seamless tubular copper-coated FCW developed to meet the needs of modern shipyards requirements and daily constructions challenges.

okumaya devam et

Basic Welding Technology

23. - 27. nsn 2018 | Tlalnepantla, Mexico

In this training course the basics regarding welding technology are taught. It is also an introduction into the world of voestalpine Böhler Welding. The technical level of this seminar is a prerequisite for all Advanced & Expert training courses.

okumaya devam et

Seamless metal cored wire improving welding speed for SAW of water wall steels

Success Story | France

For the fabrication of grade 1 (16Mo3) water wall panels voestalpine Böhler Welding successfully qualified a welding procedure specification for submerged arc welding using Union MV Mo S / UV 305 seamless metal cored wire flux combination together with our customers and approved by the notified body (TÜV).

okumaya devam et

Otomotiv

Otomotiv endüstrisi için özel olarak tasarlanmış masif ve metal özlü teller. voestalpine Böhler Welding, otomotiv endüstrisine yönelik masif ve metal özlü tellerin lider tedarikçisidir. Artan üretkenlik talepleri ve temel malzemelere ilişkin yeni gereksinimleri yenilik sürecimize yön vermektedir.

okumaya devam et

Kaynak Akademisi

Mükemmellik öne geçmemizi sağlar ve mükemmel bir performansın ön koşuludur. voestalpine Böhler Welding olarak biz, birikimimizi müşterilerimiz ve ortaklarımızla paylaşarak, beraberce mükemmel çözümler üretmeyi kendimize hedef edindik.

okumaya devam et

Distribütör

Öncü olarak biz inovasyonun en ön cephesinde yer almakta ve pazarda eşsiz olan yeni çözümler geliştirmekteyiz. Bu, kaynak sektörünü ileriye taşımaktadır. Hedefimiz herkes için daha fazla fayda elde etmektir.

okumaya devam et

Mevcut Pozisyonlar

Mitarbeiter Global Customer Service Desk m/w (Vollzeit)

voestalpine Böhler Welding Germany Vertriebs-GmbH
Hamm/Westfalen

Business Specialist Controlling Joining (m/w)

voestalpine Böhler Welding Germany GmbH und voestalpine Böhler Welding Austria GmbH
Hamm/Westfalen

Gerente de Ventas Region Pacífico

voestalpine Bohler Welding Mexico SA de CV
Guadalajara, Jal