voestalpine otwiera wystawę historyczną z okresu 1938–1945 w Linzu 2 minuty czytania
Zaangażowanie

voestalpine otwiera wystawę historyczną z okresu 1938–1945 w Linzu

Viktoria Steininger
Redaktionell verantwortlich für die Themen am Blog, recherchiert und schreibt Viktoria Steininger auch selbst und gibt mit Geschichten Einblicke in den voestalpine-Konzern.

Poprzez wystawę historyczną 1938–1945 – Ku czci robotników przymusowych reżimu narodowo socjalistycznego w zakładach „Reichswerke Hermann Göring AG Berlin” w Linzu – koncern voestalpine przedstawia własną historię.

voestalpine-Zeitgeschichteausstellung-02Na początku 2014 roku otworzą się drzwi do miejsca pamięci: wystawy historycznej 1938–1945 – Ku czci robotników przymusowych reżimu narodowo socjalistycznego w zakładach „Reichswerke Hermann Göring AG Berlin” w Linzu. Głównym elementem są robotnicy przymusowi zakładów Reichswerke Hermann Göring w Linzu, ich losy i historie życiowe. Wystawa przypomina początkowe lata lokalizacji w Linzu oraz dokładnie i szeroko przedstawia jej historię.

Podczas budowy i funkcjonowania zakładów „Reichswerke Hermann Göring AG Berlin” w Linzu pracowały tysiące zagranicznych robotników przymusowych: mężczyzn, kobiet, młodzieży i dzieci z ponad trzydziestu nacji. Wystawa jest poświęcona tym ludziom.

Wystawa

voestalpine-Zeitgeschichteausstellung-03Wystawa została zaprojektowana jako ekspozycja stała, która ma zapraszać i zachęcać do rozliczenia się z historią. Głównym punktem wystawy są ludzie oraz ich losy, którym na drodze życia i cierpienia towarzyszą cztery powiązane ze sobą obszary życia. Dzięki dokumentom dźwiękowym ofiary systemu pracy przymusowej narodowego socjalizmu otrzymują głos, któremu towarzyszą liczne wyjaśnienia, materiały zdjęciowe i stacje multimedialne. Ta szczegółowa wystawa została stworzona na podstawie około 38 tysięcy akt osobowych i odcinków wynagrodzeń z fabryki w Linzu należącej do zakładów Reichswerke Hermann Göring w latach 1938–1945.

voestalpine jest pierwszym przedsiębiorstwem w Austrii, które za pomocą ekspozycji stałej rozlicza się z pracą robotników przymusowych reżimu narodowo-socjalistycznego oraz przedstawia ją publicznie. voestalpine robi to ze względu na odpowiedzialność wobec własnej historii i z pełną świadomością, że tylko ten, kto rozlicza się z przeszłością, może również patrzeć w przyszłość.

Za funkcjonowanie ekspozycji stałej odpowiada dział voestalpine Stahlwelt.

Godziny otwarcia i ceny wstępu

Wystawa znajduje się w centrali koncernu w Linzu i jest stale dostępna dla zwiedzających:

  • Grupy zgłoszone: od poniedziałku do czwartku w godz. 9–17 i w piątki w godz. 9–13.
  • Zwiedzający indywidualni: w każdy piątek w godz. 13–17 i w każdą sobotę w godz. 9–17.

Wszystkie informacje na temat wystawy historycznej: www.voestalpine.com/zeitgeschichte

Viktoria Steininger